Erfgoed

Domein

Het domein Erfgoed in de Cultuurmonitor gaat in op vier erfgoedvormen: roerend, onroerend, immaterieel en digitaal (ontstaan) erfgoed. Op deze pagina is er aandacht voor de ontwikkelingen in de museumsector en de erfgoedsector en de wisselwerking tussen erfgoed en de samenleving. Daarnaast gaat de pagina in op beleids- en andersoortige ontwikkelingen in de sector en geeft inzicht in kerncijfers over erfgoed.

61.635

gebouwde rijksmonumenten in 2025

61.635

31,9 miljoen

museumbezoekers in 2024

31,9

444

vormen van erkend immaterieel erfgoed in 2025

444

Samenvatting

Erfgoed is overal in de samenleving: bijna 90 procent van de Nederlanders ouder dan twaalf jaar bezoekt, beoefent, bekijkt of bestudeert cultureel erfgoed in al zijn verschillende vormen. Nederland telt 621 musea die in 2024 31,9 miljoen bezoekers ontvingen, 61.635 gebouwde rijksmonumenten en vele honderden vormen van levend cultureel erfgoed, zoals gebruiken en tradities.

 

Erfgoed is alom aanwezig en leeft onder grote groepen in de samenleving, maar erfgoed en musea in het bijzonder staan ook in toenemende mate onder druk. Enerzijds zoeken groepen uit de samenleving naar manieren om hun culturele erfgoed te beoefenen en te bewaren. Deze verandering zien we terug in onder andere het Verdrag van Faro, initiatieven die gericht zijn op het betrekken van meer en bredere groepen uit de maatschappij, de discussies over en omgang met koloniaal erfgoed, en de toenemende interesse voor en participatie in immaterieel erfgoed. Anderzijds zijn er ook structurele, financiële uitdagingen om erfgoed duurzaam te behouden en te beschermen bij mogelijke natuurrampen of aanslagen en leven er zorgen bij musea over toenemende maatschappelijke en politieke druk en financiële tekorten.

Overzicht en kerncijfers

Erfgoed leeft volop onder de Nederlandse bevolking. Uit onderzoek van de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed (RCE) en het Kenniscentrum Immaterieel Erfgoed Nederland (KIEN), blijkt dat in 2024 bijna 90 procent van de Nederlanders van 12 jaar en ouder cultureel erfgoed bezoekt, beoefent, bekijkt of bestudeert. 6 miljoen Nederlanders, 38 procent van de bevolking, zet zich in de vrije tijd actief in voor of bezoekt erfgoed. Met 2 miljoen bezoekers is Open Monumentendag het grootste culturele evenement van Nederland. Deze bevindingen sluiten aan op de resultaten van de tweejaarlijkse vrijetijdsomnibus (VTO), waaruit al jaren blijkt dat Nederlanders in groten getale erfgoed bezoeken en beoefenen. In 2024 bezocht bijna 7 op de 10 Nederlanders een erfgoedlocatie of -evenement. 35 procent van de mensen hield zich bezig met erfgoedonderzoek en 16 procent zette zich in voor erfgoedbehoud (lees hier meer over op Cultuur en participatie).

Erfgoed omvat een veelvoud aan objecten en activiteiten in het culturele leven. Het weerspiegelt de wijze waarop de samenleving naar zijn omgeving kijkt en wat individuen en groepen koesteren. De Erfgoedwet definieert cultureel erfgoed dan ook als volgt:

uit het verleden geërfde materiële en immateriële bronnen, in de loop van de tijd tot stand gebracht door de mens of ontstaan uit de wisselwerking tussen mens en omgeving, die mensen, onafhankelijk van het bezit ervan, identificeren als een weerspiegeling en uitdrukking van zich voortdurend ontwikkelende waarden, overtuigingen, kennis en tradities, en die aan hen en toekomstige generaties een referentiekader bieden.

Daarmee zijn erfgoed en ons begrip ervan doorlopend in beweging en onderhevig aan de manier waarop de samenleving zich ontwikkelt.

Vier erfgoedvormen
Erfgoed is enorm breed en veelzijdig. In deze monitor ligt de focus op vier erfgoedvormen, die vaak nauw met elkaar verbonden en soms ook overlappend zijn. Daarbij worden de volgende definities gehanteerd:

  • Roerend erfgoed: tastbaar erfgoed dat verplaatsbaar is, zoals fysieke archieven en museale objecten. Ook mobiel erfgoed valt hieronder, zoals bijvoorbeeld antieke vervoersmiddelen (Rijksoverheid z.j.).
  • Onroerend erfgoed: tastbaar en plaatsgebonden erfgoed, zoals historische gebouwen en monumenten en beschermde stads- en dorpsgezichten.
  • Immaterieel erfgoed: niet tastbaar erfgoed in de vorm van cultuuruitingen die gemeenschappen, groepen of individuen een gevoel van identiteit geven. Nog meer dan andere vormen van erfgoed, is dit erfgoed dynamisch en wordt het steeds opnieuw vormgegeven in samenhang met maatschappelijke veranderingen en interacties (KIEN z.j.). Denk hierbij aan ambachten (molenaarsambacht, stoelenvlechten, bijenhouden), uitvoerende kunsten (shanties zingen, tambú) of festiviteiten en vieringen (Zomercarnaval Rotterdam, Pride Amsterdam, Koningsdag).
  • Digitaal erfgoed: gedigitaliseerd tastbaar erfgoed (materiaal waarvan een digitale reproductie is gemaakt), digitaal ontstaan (digital born) erfgoed, dat niet buiten de digitale wereld bestaat en digitale informatie over erfgoed (beschrijvingen van erfgoedobjecten, ook wel metadata genoemd) (Grooten et al. 2008). Voorbeelden zijn games, websites en webvideos, maar ook digitale scans of foto’s van erfgoed en archiefmaterialen. Het omvat daarnaast initiatieven om de geschiedenissen van bewegingen, organisaties, groepen en individuen digitaal vast te leggen en online te documenteren.

De erfgoedsector is continu in beweging. Naast nieuwe initiatieven en voornemens om al dit erfgoed, erfgoedprofessionals en erfgoedbeleving beter te beschermen en te steunen, zijn er tegelijkertijd zorgelijke signalen over de duurzaamheid en de toekomst van dit gedeelde erfgoed (zie Uitdagingen en bedreigingen: het beschermen van erfgoed.

Kerncijfers

Aantal gebouwde rijksmonumenten per provincie 2025

Aantal beschermde stads- en dorpgezichten per provincie 2025

Aantal archeologische rijksmonumenten per provincie 2025

Onroerend erfgoed
De RCE verzamelt al jaren gegevens over de staat van het Nederlandse roerende, onroerende, immateriële en digitale erfgoed. Feiten en cijfers over gebouwde en archeologische monumenten, musea en collecties en historisch landschap worden gepresenteerd in de Erfgoedmonitor. Eind 2025 telt Nederland 61.635 gebouwde rijksmonumenten, waaronder molens, kastelen, kerken en aangelegd groen, zoals parken en tuinen van buitenplaatsen. Veruit het grootste deel bestaat echter uit woningen en woningbouwcomplexen (31.504), gevolgd door boerderijen, molens en bedrijven (9.889). Nederland telt daarnaast ook 1.465 archeologische rijksmonumenten, waarvan één voor de kust in de Noordzee ligt. Over provinciale en gemeentelijke monumenten bestaan geen recente, volledige cijfers.

Aantal bezoekers musea per provincie 2024

Eigen inkomsten en subsidies musea 2015-2024

€ x 1.000.000 | Bron: CBS (2025b)

Musea en roerend erfgoed
De 621 Nederlandse musea ontvingen in 2024 31,9 miljoen bezoekers, waarvan ruim een kwart uit het buitenland kwam. Meer dan de helft van alle musea bevinden zich in Noord- en Zuid-Holland en Gelderland. De totale omzet bedroeg 1,39 miljard euro, waarvan de helft uit eigen inkomsten en private bijdragen kwam. Meer dan 47.500 mensen, van wie twee derde stagiair of vrijwilliger is, werken in de museale sector. Iets meer dan de helft van musea zijn kleine musea, met totale baten tot 400.000 euro per jaar. Iets meer dan honderd musea zijn grote musea, met baten van meer dan 3,2 miljoen euro op jaarbasis. Bijna twee op de drie musea zijn geschiedenismusea, terwijl een op de vijf een kunstmuseum is (CBS 2025a, CBS 2025b).

Aantal musea per type museum in 2024

Bron: CBS (2025b)

Aantal musea per grootte in 2024

Bron: CBS (2025b) | Kleine musea zijn in de definitie van het CBS musea met baten tot 400.00 euro, middelkleine musea hebben baten tussen de 400.000-800.000 euro, middelgrote musea baten tussen de 800.000-3.200.000 euro en grote musea hebben baten boven de 3.200.000 euro

Aantal Nederlandse en buitenlandse bezoeken aan musea per type museum in 2024

Bron: CBS (2025b)

Immaterieel erfgoed
Immaterieel erfgoed wordt in de inventaris van het KIEN in kaart gebracht: in de in 2025 herziene inventaris zijn in totaal 444 verschillende vormen van levend cultureel erfgoed geregistreerd. Hiervan is de grootste categorie ‘Festiviteiten, rituelen en sociale praktijken’, waar bijvoorbeeld Koningsdag, verschillende bloemencorso’s, nachtcultuur of de traditie ‘kopro beki’ onder vallen.

Vormen van immaterieel erfgoed op de Inventaris Immaterieel Erfgoed in 2025

Bron: KIEN (2026) | Immaterieel erfgoed kan in de inventaris onder meerdere categorieën vallen

Deel van museumcollecties dat gedigitaliseerd is naar museumgrootte in 2024

% | Bron: CBS (2025b)

Deel van museumcollecties dat via internet voor publiek toegankelijk is naar museumgrootte in 2024

% | Bron: CBS (2025b)

Digitaal erfgoed
In 2024 was 62 procent van museumcollecties gedigitaliseerd en 28 procent via internet toegankelijk voor het publiek, waarbij grote musea wel verder in dit proces zijn dan kleinere musea.Kunstmusea lopen in dit opzicht voorop: driekwart van hun collectie is inmiddels gedigitaliseerd en meer dan de helft is online te zien voor bezoekers. Geschiedenismusea hebben 61 procent gedigitaliseerd, maar pas een kwart is ook voor bezoekers online te zien. Musea voor natuurhistorie en volkenkunde en bedrijf en techniek hebben de helft van hun collecties gedigitaliseerd en daarvan is 24 tot 29 procent digitaal beschikbaar. Vaak lopen geregistreerde museawat betreft digitalisering wel voor op niet geregistreerde musea (CBS 2025b).

Erfgoedparticipatie
Uit onderzoek van de RCE en KIEN uit 2024 blijkt dat 88 procent van de Nederlanders geïnteresseerd is in erfgoed, bijna vier op de tien zet zich actief in voor erfgoed, 77 procent bezoekt erfgoed en 73 procent heeft over erfgoed gelezen. Driekwart van de Nederlanders hield zich op een van deze manieren bezig met immaterieel erfgoed en onroerend erfgoed, zes op de tien met roerend erfgoed en bijna de helft met historisch onderzoek en archeologie. 43 procent zet zich in groepsverband in voor erfgoed, het vaakst voor immaterieel erfgoed. Zij zetten zich bijvoorbeeld in voor musea of helpen bij bloemencorso’s of carnavalsvieringen. Opvallend is ook dat jongeren van 12 tot 24 jaar zich vaker inzetten voor erfgoed dan oudere leeftijdsgroepen (Burggraaff, Bergwerff 2025).

Volgens de VTO heeft 30 procent van de Nederlanders in 2024 online erfgoed of kunst bekeken. 18 procent heeft digitaal een museumcollectie of tentoonstelling bekeken. Uit eerder onderzoek uit 2019 blijkt dat 80 procent van de Nederlanders gebruikmaakt van digitaal erfgoed (Mulder et al. 2019).

Aandeel van de bevolking van 6 jaar en ouder dat minstens één keer per jaar erfgoed bezoekt 2012-2024

Bron: de Hoog, Swartjes (2026)

Aandeel van de bevolking van 12 jaar en ouder dat minstens één keer per jaar of maand erfgoed beoefent 2012-2024

Bron: de Hoog, Swartjes (2026)

Internationale erkenning van erfgoed in Nederland
Ook in internationaal verband, via Unesco en de Europese Unie, is erfgoed in Nederland erkend als van onschatbare culturele waarde. Nederland telt dertien Unesco werelderfgoedsites, waarvan één op Curaçao. Op de Internationale Representatieve Lijst van Immaterieel Erfgoed van de Mensheid van Unesco staan vijf Nederlandse vormen van immaterieel erfgoed. Verder heeft Nederland 24 inschrijvingen op het ‘Memory of the World’-Register van Unesco staan. In 2025 werden onder meer de archieven van de Deltadiensten en samen met Indonesië de brieven en het archief van feministe Raden Adjeng Kartini toegevoegd. Per 2025 heeft Nederland bovendien 16 inschrijvingen bij het aparte Nederlandse Memory of the World Register, documentair erfgoed met een specifiek belang voor Nederland. In 2025 werd hierin het werk van zo’n dertig verzetsfotografen opgenomen, die onder de naam De Ondergedoken Camera het laatste oorlogsjaar 1944-1945 hebben vastgelegd (Haijtema 2025). Tot slot hebben momenteel vier Nederlandse plaatsen een Europees erfgoedlabel.

Wat willen we verder weten over het domein Erfgoed?

De komende periode richt de Cultuurmonitor zich meer op de erfgoedsector in het Caribische deel van het Koninkrijk. In het voorjaar van 2026 verschijnen de resultaten van het onderzoek Where culture lives. Mapping cultural and heritage practices in the Dutch Caribbean naar cultuur- en erfgoedbeoefening op Aruba, Bonaire, Curaçao, Saba, Sint Eustatius en Sint-Maarten, dat door onderzoeksbureau Lemonade is uitgevoerd in opdracht van ministerie van OCW. De Boekmanstichting is een van de kennispartners in dit onderzoek. Daarnaast wordt ingezet ophet verzamelen en ontsluiten van bestaande publicaties, beleidsstukken en data over de zes eilanden in onze Kennisbank. In de afgelopen jaren zijn diverse studies verschenen over dit erfgoed, zijn sporen en de manier waarop het vandaag de dag wordt gebruikt, zoals bijvoorbeeld het tweedelige Antilliaans erfgoed en Caribbean cultural heritage and the nation.

KIEN werkt daarnaast in samenwerking met de Caribische eilanden aan eigen websites voor immaterieel erfgoed, zodat de eilanden eigen erfgoeddossiers met inventarissen kunnen bijschrijven. De website van Bonaire is sinds 2022 online. De samenwerking met het Caribisch deel van het Koninkrijk rondom digitaal erfgoed is versterkt in de nieuwe nationale strategie digitaal erfgoed. Het Dutch Caribbean Digital Heritage Network en het Netwerk Digitaal Erfgoed beogen in de periode 2025-2028 nauwer samen te werken.

Verder is het van belang om de kennis over immaterieel erfgoed te vergroten via meer structurele en kwantitatieve data over wie, waar en hoe vaak dit erfgoed beoefend wordt. Waar liggen de wortels van gedeelde praktijken en gebruiken precies, waar en door hoeveel mensen wordt het vandaag beoefend? Het blijft een uitdaging om deze praktijken en groepen in kaart te brengen.

Data over digitaal erfgoed zijn eveneens niet altijd toegankelijk of beschikbaar. Welke indicatoren gebruik je, bijvoorbeeld om digitaal gebruik, bezoeken en bezoekers, te meten? En hoe verhouden deze zich tot fysiek bezoek of gebruik, zoals een bezoek aan een archief of museum? En hoe betrouwbaar zijn data over (het gebruik van) gedigitaliseerd erfgoed van musea en erfgoedinstellingen, hebben organisaties daar zelf genoeg zicht op? Het is van belang met de Cultuurmonitor aansluiting te vinden op deze ontwikkelingen.

Meer weten over het domein Erfgoed?

Bekijk meer data over het domein Erfgoed in het Dashboard van de Cultuurmonitor.

Meer literatuur over het domein Erfgoed is te vinden in de Kennisbank van de Boekmanstichting.

Bronnen

Figuren:

CBS (2025b), Musea, naar provincie, registratie, aard collectie en grootte 2015-2024. Op: www.cbs.nl, 18 december

Hoog, T. de en B. Swartjes (2026) Cultuurparticipatie in Cijfers – Een rapportage over de Vrijetijdsomnibus (VTO) 2024. Amsterdam: Boekmanstichting.

KIEN (2026), Cijfers Inventaris Erfgoed monitor. Aantal Bijschrijvingen in de Inventaris Immaterieel Erfgoed Nederland verdeeld over de verschillende domeinen. Arnhem: Kenniscentrum Immaterieel Erfgoed Nederland

RCE (2025) De Erfgoedmonitor, Op: erfgoedmonitor.cultureelerfgoed.nl

Literatuur:

Ammelrooy van, P., M. van de Water (2026) ‘Greenpeace wint zaak over Bonaire: Staat moet binnen 18 maanden nieuwe klimaatdoelen stellen’. Op: www.volkskrant.nl, 28 januari

Bedaux, L. et al. (2026) Onbetaalbaar. Investeren in erfgoedgemeenschappen. Den Haag: Nederlandse UNESCO Commissie

Beerda, H. (2025) ‘Duur museumkaartje schrikt af, regionale attracties profiteren van lage prijzen.’ Op: www.hendrikbeerda.nl

Blaker, N., J. Veldkamp, A. Joosse et al. (2024) Trends in de museumsector: museumcijfers 2023. Amsterdam: Stichting Museum, Museumvereniging.

Boer, T. de, M. Lauwers (2019) Collectieplan 2019 Beeld en Geluid. Hilversum: Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid.

Boon, F. (2025) ‘Bonairianen willen via de rechter hun eiland beschermen tegen de zee. ‘Nederland moet ons serieus nemen’. Op: www.nrc.nl, 6 oktober

Bruins, E. (2024) Verbetering Erfgoedwet en erfgoedzorg. Den Haag: Ministerie van Onder­wijs, Cultuur en Wetenschap.

Bruins, E., R. van Muilekom, N. Kramers (2025) Bestuurlijke afspraken cultuurbeoefening 2025-2028. In: Staatscourant nr. 1756, 10 januari

Bruins, E. (2025a) Aanpak grote rijksmonumenten en religieus erfgoed. Den Haag: Ministerie van Onder­wijs, Cultuur en Wetenschap.

Bruins, E. (2025b) Aanpak maritieme archeologie. Den Haag: Ministerie van Onder­wijs, Cultuur en Wetenschap.

Burggraaff, W. en S. Bergwerff (2025) Actief met erfgoed in de vrije tijd – Monitor Erfgoedbeoefening 2025. Amersfoort: Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed

CBS (2025a) Consumentenprijzen; prijsindex 2015=100. Op: www.cbs.nl, 11 maart

CBS (2025b), Musea, naar provincie, registratie, aard collectie en grootte 2015-2024. Op: www.cbs.nl, 18 december

CBS (2025c), Museumbezoek in 2024 lager dan voor corona. Op: www.cbs.nl, 18 december

Colman, D. (2024) Houd je erfgoed levend. Indisch, Moluks, Papua en Peranakan immaterieel erfgoed in Nederland. Utrecht: Stichting Nationaal Fonds voor Vrede, Vrijheid en Veteranenzorg

DEN (z.j.) ‘Focusmodel: Succesvolle digitale transformatie vereist een geïntegreerde aanpakOp: www.den.nl

Dijkgraaf, R. (2024) Reactie op schriftelijk overleg Vierlandenoverleg OCW en voortgang Caribische landen. Den Haag: Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.

Eck van, M. (2025) ‘Eerste landelijke Actiedag Weerbaar Erfgoed groot succes’. Op: unesco.nl, 11 juni

Elahi, J. (2025) Erfgoed herzien. Perspectieven op ‘erfgoed’ vanuit kennis en ervaringen van postkoloniale groepen. Utrecht: Universiteit Utrecht.

De Erfgoedstem (2023) Minder rijksmonumenten. Op: erfgoedstem.nl, 1 maart

Dijksterhuis, E. (2025) Terugblik: Paradisodebat 2025. Amsterdam: Kunsten ’92.

Eye Filmmuseum (2024) Ondernemingsplan. AFK vierjarige subsidies 2025-2028. Amsterdam: Stichting Eye Filmmuseum.

Feddes, F. (2025) ‘Beter dan sloop: erfgoed als troef voor het klimaat’. In: Heemschut, nr. 102-2, 12-13

FIM, Kunsten ’92, FRK (2024) Inbreng erfgoedsector voor commissiedebat Erfgoed op 17 oktober 2024. Amsterdam: Federatie Instandhouding Monumenten, Kunsten ’92, Federatie Ruimtelijke Kwaliteit

FIM, Kunsten ’92, FRK (2025) Gezamenlijke zienswijze op de Ontwerp-Nota Ruimte. Amsterdam: Federatie Instandhouding Monumenten, Kunsten ’92, Federatie Ruimtelijke Kwaliteit

Friedman, J. et al. (2025) The Censorship Horizon. A Survey of Art Museum Directors. New York: Pen America

Goossens, L., A. Neele, W. Burggraaff (2025) Kennissynthese cultuurbeoefening op school en in de vrije tijd Een verzameling van elf jaar Nederlands onderzoek. Utrecht: LKCA

Gräper-van Koolwijk, F. (2024a) Immaterieel erfgoed van, voor, door en iedereen. Den Haag: Ministerie van Onder­wijs, Cultuur en Wetenschap.

Gräper-van Koolwijk, F. (2024b) Kamerbrief Uitkomsten verkenning financieringsstelsel monumentenzorg en verduurzaming rijksmusea. Den Haag: Ministerie van Onder­wijs, Cultuur en Wetenschap.

Grooten, J. (et al.) (red.) (2008) ABC-DE, woordenboek voor digitaal erfgoed. Den Haag: DEN.

Haijtema, A. ‘Unesco-erkenning voor Nederlandse verzetsfotografen: collectie toegevoegd aan Memory of the World-register’. Op: www.volkskrant.nl, 15 maart

Hannema, K. (2025) ‘Bijna nooit worden gebouwen voorgedragen als rijksmonument, en nu in één keer vijftien tegelijk’. Op: www.volkskrant.nl, 4 september

Harmens, E. (red.) (2023) Woorden verbinden mensen. Beleidsplan 2023-2026. Den Haag: KB Nationale Bibliotheek.

Hoog, T. de en B. Swartjes (2026) Cultuurparticipatie in Cijfers – Een rapportage over de Vrijetijdsomnibus (VTO) 2024. Amsterdam: Boekmanstichting.

ICOM (z.j.) ‘Museum definition’. Op: www.icom.museum.

IPO, VNG (2024) Structurele oplossingen nodig om erfgoed te behouden. Den Haag: IPO, VNG

KIEN (z.j.) ‘Wat is immaterieel erfgoed?’. Op: www.immaterieelerfgoed.nl

Keulemans, M. (2025) ‘Museum Naturalis geeft topstukken terug: befaamde oermensfossielen gaan weer naar Indonesië’. Op: www.volkskrant.nl, 26 september

Kunsten ’92 (2026) Het coalitieakkoord nader bestudeerd. Op www.kunsten92.nl

KVAN (2023) Het archief als nutsvoorziening. ‘van centrale naar verdeelstation’ Naarden: KVAN.

Leden, J. van der (2023) Teruggave koloniale cultuurgoederen. Niet het einde van een proces, maar een nieuw begin, Boekman Extra # 38. Amsterdam: Boekmanstichting.

Leden, J. van der (2024) Immaterieel erfgoedbeleid in Nederland. Erfgoed in beweging, Boekman Extra # 47. Amsterdam: Boekmanstichting.

Loeff, K. (2025) ‘150 jaar monumentenzorg’. In: Heemschut, nr. 102-4/5, 1

Klijn, A., G. Schippers, M. Zeinstra (2025) Trendmonitor Audiovisuele Collecties in Nederland 2024. Hilversum: Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid

Koren, D. (2024) ‘Plantagehuizen grootste herbestemmingsopgave op Curaçao’. In: Erfgoed Magazine, nr. 45-3, 6-10

Meurs, E., R. Eldering, E. Punt, B. Weber, R. Kaemingk (2025) Evaluatie Erfgoed Deal. Eindrapport. Rotterdam: Ecorys.

Mulder, J., B. van Mil, S. Compagner en L. Wolters (2019) Onderzoek stand van zaken digitale toegankelijkheid en gebruik Nederlands erfgoedDen Haag: KwinkGroep.

Museumvereniging (2025a) Investeren in musea is investeren in Nederland. Amsterdam: Museumvereniging.

Museumvereniging (2025b) Museumnorm 2025. Amsterdam: Museumvereniging.

Museumvereniging (2025c) Ingrediënten voor een autonome toekomst. Amsterdam: Museumvereniging

Muzaini, H. en C. Minca (red.) (2018) After heritage. Critical perspectives on heritage from below. Cheltenham: Edward Elgar Publishing

NDE, OCW (2024) Nationale strategie digitaal erfgoed 2025-2028. Den Haag: Netwerk Digitaal Erfgoed, Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.

Nederlandse Unesco Commissie (2023) ‘On(ver)vangbaar. De innovatieve kracht van the culture’. Den Haag: Nederlandse Unesco Commissie

NEMO (2025) NEMO Barometer on political influence in museums in Europe. Berlijn: Network of European Museum Organisations

NOE (2025) Erfgoedonderzoek in stroomversnelling. Nationale Onderzoeksagenda 2026-2030. Nationale Onderzoeksraad Erfgoed

Oost, O. van (2024) ‘Erfgoed is altijd politiek’. In: FARO, nr. 17-4, 6-9

Ouhajji, M., D. Pinedo (2026), ‘Kunstroof uit Zilvermuseum Doesburg: “Twintig jaar verzamelen, je verdiepen in zilver, mosterd, mosterdpotjes. En dat is in een paar minuten voorbij”’. Op: www.nrc.nl, 22 januari

Pennock, H. (2025) Herkomstonderzoek naar objecten uit een koloniale context. Een handreiking. Amersfoort: Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed

Raad voor Cultuur (2024) Omgaan met gedeelde bronnen van het koloniale verleden. Den Haag: Raad voor Cultuur.

Raad voor Cultuur (2025a) Werkprogramma Raad voor Cultuur 2025-2026. Den Haag: Raad voor Cultuur.

Raad voor Cultuur (2025b) Zienswijze Verdrag van Faro. Den Haag: Raad voor Cultuur.

RCE (2024) Stand van de uitvoering 2023. Amersfoort: Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed

RCE (2025) Stand van de uitvoering 2024. Amersfoort: Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed

Rijksoverheid (z.j.) Zorg voor roerend erfgoed. Op: www.rijksoverheid.nl.

Rijksoverheid (z.j.) Zorg voor onroerend erfgoed. Op: www.rijksoverheid.nl.

Rijksoverheid (z.j.) Zorg voor immaterieel erfgoed. Op: www.rijksoverheid.nl.

Ruiten, J. van, M. Brouwer (2025) ‘Geheim rapport: Groninger Museum is de weg kwijt en heeft financiële injectie nodig’. Op: dvhn.nl, 5 december

Scharloo, M. (2026) 100 jaar Museumvereniging. Een eeuw verweven. Zwolle/Amsterdam: Waanders Uitgevers/Museumvereniging

Schnabel, P. (et al) (2026) Maken (z)onder druk. Artistieke vrijheid als democratisch fundament. Den Haag: Raad voor Cultuur

Simons, W., S. Bergwerff (2025) Verzamelingen en gemeenschappen Verkennend onderzoek naar cultuurgoederen van diverse gemeenschappen in Nederland. Amersfoort: Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed

Smeulders, V. (2025) Geloven in Nederland. Erfgoed, musea en identiteit. Groningen: Rijksuniversiteit Groningen

Sok, A. (2026) ‘Subsidie Onderwijsmuseum stond lang op de tocht, maar nu komt er zelfs extra geld vanuit Den Haag’. Op: www.ad.nl, 25 maart

Speijk, H. van (2025) ‘Nazaten Mesdag schenken collectie en het Panorama Mesdag, binnenkort rijksmuseum, aan de Nederlandse staat’. Op: www.volkskrant.nl, 19 september

Steketee, H. (2025) ‘Hoe nu verder met de oorlogsdossiers van het Nationaal Archief?’. Op: www.nrc.nl, 15 januari

Tielen, J. (2025) Voortgangsrapportage uitvoering wetten oorlogsgetroffenen. Den Haag: Tweede Kamer der Staten Generaal

Tweede Kamer (2025) Verslag van een commissiedebat Erfgoed op 12 juni 2025. Den Haag: Tweede Kamer der Staten Generaal

Toebosch, T. (2024) Rijksmonumenten bedreigd door verkrotting. Op: www.nrc.nl, 27 november

Unesco (z.j.) ‘Dossier: Immaterieel erfgoed’. Op: www.unesco.nl.

Veldkamp, J., A. Joosse, N. Blaker (2025) Trends in de museum sector. Museumcijfers 2024. Amsterdam: Museumvereniging.

Verschoor, W. (2025) Erfgoed in de publieke ruimte met een relatie met Nederlands-Indië/ Indonesië Een verkenning. Amersfoort: Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed

Wesselingh, D., V. Carasso (2025) ‘Musea onder druk. Eigen koers of laveren tussen beperkingen’. In: Boekman, nr. 145, 40-45.

Zeinstra, M., M. Loef (2025) Kennisdocument AI en erfgoed. Naarden: KVAN.

Verantwoording tekst en beeld

Redactie: De huidige versie van de pagina is meegelezen door Dieke Wesselingh (Museumvereniging).

Beeld: Van Nelle fabriek Rotterdam (Unesco Werelderfgoed) / Fotografie: F. Eveleens (via Wikimedia Commons).